Jdi na obsah Jdi na menu
 


O nás

Sbor Bratrské jednoty baptistů v Žatci vznikl teprve v roce 1947 po reemigraci Čechů z Polska a Volyně. Reemigranti se usadili zpočátku především na venkově a pracovali v zemědělství. Byli mezi nimi i baptisté. Do vlasti předků se přistěhoval i kazatel českého baptistického sboru v Mirotíně (dnešní Ukrajina) Vladislav Mareš a navázal kontakty s přesídlenými baptistickými rodinami v širokém okolí Žatce. Bohoslužebná shromáždění se konala na celé řadě míst. Postupně se však centrem sboru stal Žatec. Do období rozvoje sboru rušivě zasáhlo uvěznění kazatele Mareše v létě 1952 , který byl v inscenovaném procesu odsouzen na 4 roky. Propuštěn byl v roce 1955, do kazatelské služby se však vrátit nesměl. Později byl rehabilitován. Činnost sboru neskončila navzdory mnoha problémům i odstěhováním se řady členů mimo Žatecko. Další kazatel - Vladislav Donát, dostal státní souhlas k plnočasové službě teprve v roce 1982. Ten se se svou rodinou přistěhoval do Žatce již v roce 1977, avšak funkci správce sboru mohl pět let vykonávat pouze při svém civilním zaměstnání. V Žatci byl do roku 1988, kdy ho vystřídal kazatel František Hruza, rodák ze Svaté Heleny v Rumunsku. V letech 1995 - 1998 byl kazatelem sboru ThMgr. Petr Hlaváček, nynější ředitel Vyšší odborné školy sociální a teologické Dorkas v Olomouci. Od roku 1999 do poloviny roku 2008 byl kazatalem sboru Ing. Dobroslav Stehlík. V roce 2008 převzal kazatelskou službu br. kazatel Jan Pospíšil, který v Žatci působil 3 roky. Po něm byl kazatelem sboru br. Radek Pospíšil až do července 2017. V současné době je kazatelem sboru br. kazatel Stanislav Baláž.

Po roce 1990 se do České republiky začaly postupně stěhovat české rodiny ze Svaté Heleny v Rumunsku. Mezi nimi jsou i baptistické rodiny, které se přistěhovaly do Žatce a okolí a tak posílily místní baptistické společenství. Toto stěhování zřejmě ještě není ukončeno.

Žatecký sbor dnes

Celoročně se konají pravidelné i mimořádné bohoslužby. V období školního roku se konají také setkání dětí, dorostu (starší školní věk), mládeže (asi od 15 do 25 let), setkávají se ženy, nacvičuje pěvecký sbor, konají se výlety s dětmi, s celým sborem, občas se konají akce zejména pro širší veřejnost. Všechny tyto aktivity jsou veřejné. Přijďte se mezi nás podívat. Možné jsou i soukromé rozhovory po bohoslužbách nebo podle dohody, případně kontakt pomocí telefonu nebo e-mailu. K žateckému sboru patří také menší baptistické společenství v Kadani.